Лекція на тему: “Протимікробна активність екстрактів з культури бородатих коренів рослини Ruta graveolens»

9 червня 2022 року для студентів першого і другого курсів спеціальності 162 «Біотехнології та бiоiнженерiя» було проведено лекцію на тему: “Протимікробна активність екстрактів з культури бородатих коренів рослини Ruta graveolens». Лектор – Бєлікова О.Ю., ст. наук.спів. відділу молекулярно-генетичних досліджень Інституту рибного господарства НААН України, асистент кафедри біотехнології НАУ.

На лекції доповідали про метод агробактеріальної трансформації та її специфічних особливостей для отримання «бородатих» коренів Ruta graveolens. Визначено антимікробну активность екстрактів трансгенних коренів R. graveolens та рослин, регенерованих з них. Виявлено, що етанольні екстракти трансгенних, контрольних рослин і «бородатих» коренів здатні у 2 рази більше інгібувати мікроорганізми, ніж аналогічні водні екстракти. Екстракти з трансгенних рослин виявили аналогічну протимікробну активність, як і екстракти з трансгенних коренів відносно досліджених грампозитивних мікроорганізмів (M.luteus, K.carniphila, R. erythropolis, B.subtilis  та S.aureus), атакож інгібували ріст патогенних бактерій Staphylococcus aureus. Але ці екстракти не інгібували зростання дріжджів (S.cerevisiae та C. tropicalis.) і досліджених грамнегативних мікроорганізмів (E.coli, P. аeruginosa, C. freundii).

Було виявлено, що екстракти з трансгенних зразків і контрольних in vitro рослин R.graveolens можна використовувати як аналоги ряду антибіотиків (пеніцилін, олеандроміцин, стрептоміцин, лінкоміцин та ципрофлаксоцин), використовуваних в стандартних тест-системах для пригнічення росту патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів. Отримані  дані щодо протимікробної активності екстрактів трансгенних коренів Ruta graveolens та регенерованих рослин  є підґрунтям для подальшого створення на їх основі фармацевтичних препаратів з антимікробною дією, які дадуть змогу замінити антибіотики.