16 серпня відбулося обговорення проблеми екоциду на території України під час воєнної агресії, до якого долучились співробітники кафедри екології НАУ. Захід був ініційований Радою молодих учених при МОН України та Верховною Радою України. Основним питанням, що обговорювалось під час зустрічі, була необхідність надати чітке визначення даному терміну і сформувати його кваліфікаційну характеристику у кримінальному праві. На даний момент аналогічні дискусії відбуваються у різних країнах світу та на рівні ЄС. Відповідний злочин визнаний законодавчо лише у кількох країнах, зокрема Франції, Бразилії і В’єтнамі. У травні 2021 року Парламент ЄС провів слухання щодо принципової можливості внесення даного злочину у відповідні нормативні акти. На даний момент «екоцид» не внесено до Римського статуту Міжнародного Кримінального Суду. В свою чергу, Україна досі не ратифікувала цей міжнародний договір, що може створити проблеми під час розгляду злочинів ворожих військ на території України у міжнародному суді.
З іншого боку, в Україні і досі слабко розвинене судочинство в сфері злочинів проти довкілля і відсоток справ, що виноситься на розгляд і отримують позитивне рішенні про відшкодування збитків, є дуже низьким.
Молоді дослідники обговорили стратегію просування даної ідеї на національному та європейському рівні. Також були представлені пропозиції науковців для нейтралізації наслідків екоциду в Україні, що можуть бути використані при обрахунку розміру відшкодування на відновлення навколишнього природного середовища країни.
Представники Ради молодих вчених та практики зі сфери екологічного законодавства закликали усіх небайдужих долучитись до роботи над фіксування та збором доказів про екологічні злочини в Україні під час війни і у мирний час, оскільки екоцид – це ганебне явище, що є частиною не лише війни.
Детальніше про захід можна дізнатись на офіційній Facebook сторінці Ради молодих вчених, де розміщено відеозапис зустрічі.