Щороку 6 листопада відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів. За ініціативи ООН у цей день в усьому світі згадують шкоду, завдану довкіллю збройними конфліктами. Зруйновані екосистеми і втрачені природні ресурси часто залишаються в тіні основної біди – загибелі людей та руйнування поселень. Більше того, держави, що зазнали агресії залишаються сам на сам з проблемою зруйнованого довкілля, в якому якось треба налагоджувати нормальне життя.
Розуміючи усю важливість та складність задачі збереження та відновлення довкілля на кафедрі екології ФЕБІТ було проведено І міжнародну науково-теоретичну та прикладну конференцію «ВІДНОВЛЕННЯ ЕКОСИСТЕМ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ: УКРАЇНСЬКІ ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ВИКЛИКИ. REDMO-2024». Співорганізаторами конференції виступили Природничий університет Любліна, Польща, Асоціація професіоналів довкілля PAEW, НЕК «Укренерго» та НПП «Північне Поділля». Відкрив пленарне засідання Сергій ГНАТЮК – проректор з наукових досліджень та трансферу технологій Національного авіаційного університету.
З вітальними словами до учасників звернулись Prof. Andrzej WOZNIAK, Uniwersytet Przyrodniczy w
Lublinie, Poland, та Prof. Chijioke C. IKOKWU, The Ivy League Leadership Academy, Nigeria. Важливість
даного заходу підкреслили також представники Програма Розвитку ООН – Ірина ПОКОТИЛЬСЬКА та
Ольга СЮТІКОВА. Начальник науково-дослідного відділу НПП “Північне Поділля” Галина ПАНЬКОВСЬКА відзначила важливість науково-дослідної роботи, яка забезпечить успішне відновлення природних систем.
Пленарне засідання відкрив своєю доповіддю про складність оцінки залишкового забруднення
вибухонебезпечними предметами представник Головного управління протимінної діяльності,
цивільного захисту та екологічної безпеки Міноборони майор Владислав ДУДАР. Соціальний аспект
воєнних реалій України широко представила у своїй доповіді Олена БЛІНКОВА – науковиця Institute of Dendrology, Polish Academy of Sciences, Kórnik, Poland та викладачка Луганського національного
університету ім. Тараса Шевченка. Принципи розвитку освіти з фокусом на формування компетентностей у сфері управління кризовими ситуаціями в довкіллі представила у своїй доповіді Людмила РАЙЧУК –науковиця з Інституту агроекології та природокористування НАНУ. Юзеф ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, заступник начальника військової кафедри НАУ з навчальної та наукової роботи– начальник навчальної частини, наголосив на необхідності підготовки фахівців зі спеціалізацією у повоєнному відновленні, розмінуванні та відбудові територій.
Представлені були і перші результати застосування новітніх методів для оцінки зміни екосистем, що в перспективні можуть стати основою для планування відновлення природних комплексів, – Микола ЛУБСЬКИЙ, Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі НАНУ.
Втім, повоєнне відновлення варто розглядати і як вікно можливостей для впровадження принципів
сталого розвитку та природно орієнтованих рішень на виробництві та у міському господарстві. Про це йшлося у доповідях Марії ЛОПУШАНСЬКОЇ, експерта Асоціації професіоналів довкілля PAEW, та
Катерини ВАСЮТИНСЬКОЇ, Національний університет «Одеська політехніка». Про важливість
збереження довкілля в контексті відновлення промислово-енергетичного сектору країни висловилась і Ганна ЯКИМЕНКО, експерт з охорони довкілля НЕК “Укренерго”.
Остання доповідь пленарного засідання була представлена студентами НТУУ “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського – Кирилом ТАПОЛОМ та Єлізаветою КИЯНИЦЕЮ, які засвідчили відданість молоді цінностям збереження та відновлення довкілля у повоєнній країні.
На підтримку роботи із залучення молоді до відновлення довкілля виступила гостя заходу, незмінний учасник конференцій кафедри екології та представник партнерського ЗВО – Алла НЕКОС, професор Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна.
На завершення пленарного засідання Тамара ДУДАР, завідувачка кафедри екології НАУ, подякувала усім учасникам заходу та висловила сподівання на наступну зустріч у очному форматі у повоєнній вільній Україні.