День Землі – це щорічна подія 22 квітня, яка демонструє єднання людей у боротьбі за збереження довкілля. На даний момент суспільне об’єднання EARTHDAY.ORG (раніше Мережа Дня Землі) налічує більше 1 мільярда людей у понад 190 країнах.
Історично склалося так, що відзначають цей день відзначають протягом весни два рази – у день весняного рівнодення і 22 квітня, услід за США, де це свято набуло форми масового явища, до якого долучаються школярі, професійні робітники, активісти і всі небайдужі до природи та її проблем.
Для України цього року, як і минулого, День Землі та миру набув особливого значення через воєнну агресію, яка знищує природу країни і робить мир таким бажаним, але поки досяжним для кожного її жителя. Символічний дзвін миру лунає у першу дату Дня Землі – під час весняного рівнодення, а екологічним аспектам приділяється підвищена увага саме 22 квітня.
Кафедра екології щороку присвячує Дню Землі проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих учених і студентів «ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ДЕРЖАВИ». Останні три роки захід проходив за підтримки програми Європейського Союзу Erasmus+
Цього року центральною подією заходу став традиційний круглий стіл, на якому обговорювались питання, що поєднують мир та безпеку довкілля – йшлося про відновлення екосистем країни після завершення воєнних дій. Ця тематика стала продовженням проблеми, яка розглядалась у квітні 2022 року. Тоді кафедра екології Національного авіаційного університету однією з перших в Україні провела слухання, присвячені розгляду потенційних екологічних наслідків війни. І ось рік потому спеціалісти галузі зібрались для того, щоб обговорити всі ті невтішні прогнози, які реалізувались, і роботи, необхідні для нейтралізації негативних наслідків.
Доповіді спікерів охоплювали широке коло екологічних проблем, що залишає по собі війна. Так, були розглянуті наслідки ведення бойових дій для основних компонентів довкілля і особливо для геологічного середовища (професор Чумаченко С.М., Національний університет харчових технологій, ст.н.с. Яковлєв Є.О., Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАНУ,заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги Пащенко О.В.) та радіаційні загрози (ст. досл. Ольховик Ю.О., Національний авіаційний університет, та заступник директора Інституту проблем безпеки АЕС Паскевич С.А.). Мова йшла і про використання дистанційних методів для оцінки ситуації на територіях, де провести обстеження і зібрати достовірну інформацію поки неможливо (професор Станкевич С.А., Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі НАНУ).
Разом з цим, відбудова країни відкриває можливості для докорінної зміни стратегій розвитку економіки держави і спрямування її у напрямку екомодернізації та декарбонізації (професор Петрук В.Г., Вінницький національний технічний університет). Вже зараз напрацьовано цілий ряд екологічних ініціатив підприємствами різних галузей, які реалізуються за умов відносної безпеки та будуть впроваджені після завершення воєнних дій (експерт з охорони довкілля НЕК «Укренерго» Якименко Г.М., експерт кафедри цивільної та промислової безпеки Синило К.В., Національний авіаційний університет).
Найважливішу роль у реалізації планів відновлення та екологічного перетворення країни належить місцевим громадам, які вже зараз займаються оцінюванням збитків, плануванням та початковою реалізацією заходів з відновлення і захисту довкілля (керівниця Миколаївської філії Національного екологічного центру України Тимченко І.В.).