17 квітня 2025 року на кафедрі екології був проведений круглий стіл на тему «Екологічна, економічна, правова та соціальна оцінка наслідків воєнних дій» .

17 квітня 2025 року на кафедрі екології був проведений круглий стіл на тему «Екологічна, економічна, правова та соціальна оцінка наслідків воєнних дій» в межах щорічної конференції екологічна безпека держави». Вже 19 років поспіль відбувається дана конференція, яка об’єднує спеціалістів у сфері охорони довкілля. З початком повномасштабного вторгнення оргкомітетом було прийняте рішення зосередити увагу на розгляді екологічного виміру воєнних дій. І цьогорічний захід не став винятком. Особливістю круглого столу стала міждисциплінарність, адже війна має безліч вимірів шкоди, яку неможливо повністю виміряти, але потрібно оцінити для планування заходів відновлення та отримання компенсаційних виплат.

Відкрили захід Сергій Гнатюк, проректор з наукових досліджень та трансферу технологій ДУ «КАІ», і Тамари Дудар, завідувачка кафедри екології ДУ «КАІ». У вітальному слові до учасників круглого столу вони підкреслили значення даної події для привернення уваги до екологічних наслідків війни та необхідності їх постійного моніторингу та вивчення.

Доповідачами круглого столу були спеціалісти із суміжних галузей – правової (професор Олена Ареф’єва) та економічної (професор Світлана Вишновецька), які разом з охороною довкілля формують три основних складових сталого розвитку, досягнення якого Україною наразі ускладнене через агресію росії.

Заслужений природоохоронець України, директор Інституту екологічної безпеки та моніторингу довкілля Вінницького національного технічного університету, та незмінний учасник усіх круглих столів конференції окреслив складність екологічної ситуації в Україні та гостру потребу у здійсненні адекватної оцінки порушення природних екосистем.

Прямі дослідження багатьох постраждалих регіонів не є можливими через продовження активних бойових дій у них. Тому особливої уваги набувають дистанційні методи дослідження за допомогою супутникового знімання та використання БпЛА. Ці напрямки були представлені у доповідях спеціалістів з ГІС Національного екологічного центру України (Віталій Гулевець та Владислав Балінський) та Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України (Станіслав Голубов).

Попри обмежений доступ до зони бойових дій учасники круглого столу мали унікальну можливість отримати інформацію про інтенсивність безпосередніх впливів на довкілля під час війни від спеціального гостя круглого столу – Владислава Дудара, старшого офіцера відділу організації заходів екологічної безпеки управління екологічної безпеки Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки Міністерства Оборони України. На запрошення завідувачки кафедри екології він приєднався до зустрічі та поділився даними про фактичні зміни у стані екосистем, щ відбуваються внаслідок застосування артилерійської зброї та ударних БпЛА.

Ключовим питанням зустрічі також стала доповідь Ірини Дейнеги, Директор Навчально-науковий інститут неперервної освіти, ДУ «КАІ», яка представила дані щодо втрат у сфері вищої освіти: виїзд закордон здобувачів та навчально-педагогічних працівників, руйнування закладів освіти та внутрішнє переміщення учасників освітнього процесу є глибокими проблеми, подолання яких неможливе без співпраці з міжнародною спільнотою.

На завершення роботи круглого столу слово взяла представниця Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, завідувачка кафедри екологічної безпеки та екологічної освіти, Алла Некос, одна з провідних спеціалісток у галузі охорони довкілля України та постійна учасниця круглих столів конференції. Вона відзначила важливість розвитку системи знань у сфері військової екології та відповідних компетентностей у здобувачів освіти за різними спеціальностями, оскільки проблема відновлення довкілля є комплексною задачею, яка потребує зусиль майже усіх сфер наукової та практичної діяльності країни.

Кафедра екології дякує усім учасникам круглого столу у традиційно висловлює сподівання, що наступного року зустріч відбудеться уже в повоєнній країні.