14.06.2022
  83

Знайомство з відділом біології екстремофільних мікроорганізмів: науковці, напрями роботи, досягнення відділу

У понеділок 13.06.22. відбулася лекція стейкхолдера ОПП «Екологічна біотехнологія та біоенергетика» кафедри біотехнології НАУ Таширева Олександра Борисовича, проф., д.т.н., зав. відділом біології екстремофільних мікроорганізмів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України на тему: “Знайомство з відділом біології екстремофільних мікроорганізмів: науковці, напрями роботи, досягнення відділу”.
Відділ біології екстремофільних мікроорганізмів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. К. Заболотного НАН України є базою практики студентів кафедри і базою для виконання кваліфікаційних робіт бакалаврів та магістрів. Зараз у відділі працює 7 науковців, серед яких троє випускників кафедри (Гаврилюк О.А., Біда І.О., Данько Я.П.), а також студенти 2 курсу (Тимошенко А., Кирилов С.).

Наукові напрямки роботи відділу:
•           термодинамічне прогнозування взаємодії мікроорганізмів з основними класами екстремальних факторів (метали, радіонукліди, УФ-радіація, низька температура, синтетичні органічні речовини та ін.);
•           термодинамічне обґрунтування виявлення нових екстремальних типів мікроорганізмів;
•           дослідження екстремофільних мікроорганізмів природних і техногенних екосистем;
•           розробка мікробних методів виробництва біопалива (водень, метан, низькомолекулярні спирти) з багатокомпонентних органічних відходів;
•           моделювання мікробної деструкції синтетичних органічних речовин та багатокомпонентних органічних відходів;
•           детоксикація іонів токсичних металів та радіонуклідів;
•           біотехнології перетворення токсичних відходів у концентрат металів, біопаливо та чисту воду.

Під керівництвом професора Таширева О.Б. захищено 5 кандидатських дисертацій. За консультування підготовлено до захисту одну докторську та кандидатську дисертації. (https://imv.org.ua/struktura/naukovi-viddily/viddil-biologii-ekstremofilnyh-mo/ )
У відділі проводиться вивчення екстремофільних мікроорганізмів природних і техногенних екосистем багатьох куточків світу: Західна Антарктика, пустеля Негев (Ізраїль), узбережжя Мертвого моря (Ізраїль), карстові печери України та інших країн, гіперсолоні озера Криму та Болгарії, донні осади Чорного моря, оз. Байкал (РФ), високогірний регіон Еквадору та ін. Дослідження екстремофільних мікроорганізмів стосується їх екології, біорізноманіття, фізіології, систематики, стійкості до екстремальних факторів (γ-радіація, УФ-випромінювання, токсичні метали, низькі температури і т.д.).
Протягом лекції присутні дізналися про професійні здобутки відділу біології екстремофільних мікроорганізмів ІМВ та ознайомилися із особливостями його діяльності.
На завершення зустрічі Олександр Борисович запросив студентів до співпраці в рамках виконання наукових досліджень під час написання курсових і дипломних робіт.
Більш детально з розробками відділу можна ознайомитися на YouTube-каналі за посиланням: https://www.youtube.com/user/tash2232