17.04.2023
  23

День кажана

Питання охорони довкілля надзвичайно різноманітні і фахівцям-екологам доводиться опікуватися багатьма проблемами, які є неочевидними для неспеціалістів. Останні десятиліття відзначились зростанням розуміння важливості балансу навколишнього середовища, а також ролі у ньому раніше неврахованих чинників. Природоохоронці намагаються привернути увагу населення до маловідомих аспектів природної рівноваги і використовують тематичні дні як один із засобів екологічної пропаганди.

Такою неочікувано важливою частиною проблеми збереження довкілля є кажани, або лилики, як їх називають у деяких регіонах України. Дана група тварин має не надто позитивну репутацію через вплив масової культури. Тим не менше, ці тварини є регуляторами чисельності комах, що особливо важливо для сільського господарства та у міських поселеннях. Разом з цим вони є надзвичайно чутливими до змін стану довкілля і є чудовими індикаторами рівня забруднення атмосферного повітря. Кажани є найчисельнішою за видовим різноманіттям групою ссавців, але усі види, які населяють територію України, перебувають під загрозою зникнення і занесені до Червоної книги України.

З метою збереження цих невеликих, але важливих тварин на національному та муніципальному рівнях реалізується кілька програм. Зокрема, у серпні 2022 року у Києві вперше встановили будиночки для кажанів у парку ім. Рильського, а згодом цей проєкт повинен охопити парк «Нивки» та «Сирецький», Біличанський ліс, ЛПГ «Конча Заспа» та Дарницький лісгосп.

Кафедра екології також долучилась до цієї важливої справи через участь у проєкті НЕК Укренерго «Подаруй оселю кажану». Даною справою опікується магістрант кафедри екології Віталій Рожко, який співпрацює з відділом корпоративної соціальної відповідальності НЕК «Укренерго». Компанія зацікавлена у залученні перспективних молодих спеціалістів і Віталій вже має відповідну домовленість про працевлаштування по завершенню навчання. Перший досвід реалізації програми був здійснений у НПП «Північне Поділля» наприкінці листопада 2022 року. На даний момент заплановано розміщення кажанятників поблизу спортивного комплексу НАУ біля Відрадного парку. Кажанам потрібні дупла для перебування вдень, але старих дерев у містах залишилось дуже мало, тому такі хатинки мають допомогти підтримати міську популяцію цих тварин і забезпечити надання нею екосистемних послуг, що роблять місто комфортним для життя людей.