Проєкт “Управління відходами в контексті переходу до циркулярної економіки: досвід ЄС”

Фінансується Європейським Союзом. Проте висловлені погляди та думки належать лише автору (авторам) і не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу чи Європейського виконавчого агентства з освіти та культури. Ні Європейський Союз, ні орган, що надає гранти, не можуть нести за них відповідальності.

Програма ЄС ERASMUS +, Модуль Жана Моне

Грантова угода: Project 101172378 — CIRCLEMAN
Тривалість реалізації проекту: 36 місяців, 01.09.2024 – 31.08.2027
Номер проєкту: 101172378
Акронім проєкту: CIRCLEMAN


Актуальність проєкту
Сьогодні однією з найактуальніших екологічних проблем великих міст і промислових зон є накопичення відходів. Європейський Союз займає провідні позиції у світі у сфері ефективного поводження з відходами.

Європейський Союз активно впроваджує модель циркулярної економіки, яка передбачає зменшення обсягів утворення відходів, а також їх повторне використання та переробку. Для України проблема накопичення відходів залишається надзвичайно актуальною. Нині одним із найпоширеніших методів управління відходами в Україні є утилізація, що не відповідає принципам циркулярної економіки. Ураховуючи статус України як кандидата на членство в ЄС і процес гармонізації національного законодавства із законодавством Євросоюзу, вивчення успішних європейських практик у сфері поводження з відходами є надзвичайно важливим.

Метою проєкту є сприяння впровадженню європейських політик і передових практик у сфері управління відходами та їх адаптація до українських реалій із врахуванням принципів циркулярної економіки.

Завдання проєкту

  • Ознайомлення здобувачів вищої освіти із засадами політики ЄС у сфері циркулярної економіки та управління відходами. 
  • Аналіз викликів, пов’язаних зі швидким зростанням обсягів відходів у ЄС та Україні, а також можливостей застосування кращого європейського досвіду у запобіганні утворенню, повторному використанні та переробці відходів для України. 
  • Проведення дебатів щодо політики ЄС та України у сфері управління відходами та визначення проблемних питань, які потребують вирішення для забезпечення ефективного управління відходами в Україні.
  • Популяризація ідей циркулярної економіки серед громадськості та формування екологічної свідомості населення.

Заплановані види діяльності


Розробка та викладання навчального курсу «Циркулярна економіка та управління відходами»
Курс охоплює ключові елементи європейської політики, пов’язані з розвитком циркулярної економіки та управлінням відходами. Розроблений курс сприятиме формуванню у студентів дбайливого ставлення до використання ресурсів, ознайомить їх із найкращими європейськими практиками у сфері управління відходами. Ми впевнені, що здобувачі вищої освіти зможуть застосувати отримані знання у своїй майбутній професійній діяльності, впроваджуючи принципи ефективного управління відходами на підприємствах.
Дослідження сучасного стану управління відходами та перспектив переходу до циркулярної економіки в ЄС та Україні
Дослідження політики ЄС та України у сфері управління відходами. Аналіз можливих викликів, які можуть виникнути при впровадженні принципів циркулярної економіки. Дослідження можливостей адаптації європейського досвіду управління відходами для України.
Обговорення актуального стану управління відходами в ЄС та Україні
Організація круглих столів та конференції за участю представників академічної спільноти промисловців, учасників політичного процесу та громадськості для обговорення питань, пов’язаних із розвитком управління відходами, зменшенням використання одноразового пластику, біоконверсією органічних відходів, а також отриманням палива та добрив шляхом переробки сільськогосподарських відходів. Проведення таких заходів сприятиме поширенню найкращих європейських практик у сфері управління відходами та вдосконаленню політики управління відходами в Україні.

Розробка та інформаційне наповнення вебсайту й сторінки проекту в Facebook з ціллю популяризації принципів циркулярної економіки та кращих практик управління відходами серед широкої аудиторії та формування екологічної свідомості